?> 2014
Image1

PolecamyStart -> Aktualności
Kolędnicy Misyjni

Okres Bożego Narodzenia to czas, w którym kolędnicy misyjni przemierzają wioski i miasta, by dzielić się radością z pamiątki narodzin Zbawcy świata.
Kolędnicy przypominają nam również, że istnieje jeszcze wiele dzieci, których płaczu świat nie chce słyszeć. Dlatego hasło tegorocznego kolędowania brzmi „Ma toto ti amolenge” („Usłysz płacz dzieci”).

 
O Ojcu Stanisławie...

Po raz kolejny mieliśmy okazję pogłębić naszą wiedzę na temat życia i myśli bł. rodaka Ojca Stanisława Papczyńskiego. Stało się to dzięki sztuce, której reżyserem był. ks. Proboszcz, natomiast aktorami mieszkańcy naszej miejscowości. Sztuka, niełatwa w treści, w czterech odsłonach ukazała ostatnie lata życia i testament Orędownika Podegrodzkiej Ziemi.

 
Odpust parafialny

W dniu odpustu parafialnego, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Piotr Kieniewicz - nasz rekolekcjonista, zakańczając w ten sposób tegoroczne adwentowe ćwiczenia duchowe. Niech Maryja Niepokalanie Poczęta otacza płaszczem swej opieki całą Podegrodzką Parafię!

 
Rekolekcje Adwentowe

W dniach od 4 do 8 grudnia mieliśmy okazję by jeszcze bardziej zaangażować się w pracę nad sobą w czasie tego Adwentu. Pomocą w tym zadaniu były odbywające się rekolekcje – czas na duchową odnowę i przemianę poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem i głoszonym słowem ubogacał nas ks. Piotr Kieniewicz, członek Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 
Dekanalne spotkanie Młodych

W sobotę (22.11), w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, w naszej parafii odbyło się Dekanalne Spotkanie Młodych. Spotkanie to rozpoczęło się Mszą Świętą. Po niej nastąpiła część integracyjna, która miała miejsce w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

 

 
Na Przehybie

Wraz z grupą osób z parafii w piękny, jesienny, poniedziałkowy dzień (10.11) udaliśmy się do miejsca, gdzie krzyżuje się większość szlaków turystycznych w zachodniej części Beskidu Sądeckiego, czyli na Przehybę. Piękno szumiącego strumienia, zielono-brązowych lasów pokrywających okoliczne wzniesienia i ciepłe promienie słoneczne przedzierające się przez konary mijanych przez nas drzew  - to wszystko na co patrzyły nasze oczy – uświadamiając nam jak Wielki jest Stwórca.

 
Uroczystość Wszystkich Świętych

W Uroczystość Wszystkich Świętych uczciliśmy pamięć tych, którzy są już w Niebie i orędują za nami u Boga. Udaliśmy się również w procesji na cmentarz aby w chwili modlitwy i zadumy zatrzymać się nad przemijaniem i wiecznością. Swoją modlitwą objęliśmy naszych bliskich, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

 
Skansen i Miasteczko Galicyjskie

W sobotę (18.10) grupa osób z naszej parafii zwiedziła Sądecki Park Etnograficzny, w którym odtworzono krajobraz dawnej wsi sądeckiej, zaprezentowano budownictwo i życie codzienne ówczesnych mieszkańców. Starszym uczestnikom wyprawy powróciły wspomnienia z dzieciństwa, natomiast młodsi mogli przekonać się jak to było kiedyś.

 
Młodzi o Medugorje

W piątek 10 października odbyło się spotkanie młodych, w czasie którego rozmawiano na temat Medjugorie. Wszyscy obecni mieli okazję dowiedzieć się wiele o tym mieście, przesłaniu Matki Bożej, a także o kontrowersjach z nim związanych. Bardzo ciekawe były świadectwa osób, które dzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu w tamtym miejscu.

 
Koncert milenijny II

W dzień po uroczystościach związanych ze wspomnieniem beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego (19.09), mieliśmy okazję przeżyć na nowo koncert milenijny. Odczytywane fragmenty Pisma Świętego i wykonywane utwory muzyczne pobudzały do refleksji i modlitewnej zadumy.

 
Do Matki Bożej Bolesnej

W niedzielny poranek (14.09), gdy mgła zaczynała opadać, a słońce nieśmiało przedzierać się przez gęste chmury, grupa osób z naszej parafii wyruszyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. Wszystkich pielgrzymów z wielką gościnnością i serdecznością podjęto w Olszańskiej Remizie, częstując gorącą herbatą, kawą, ciastem i swojskim chlebem.

 
Pożegnanie ks. Tomasza

W czasie Mszy Świętej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP dziękowaliśmy Bogu i księdzu Tomaszowi za sześć lat jego ofiarnej, pełnej zapału i oddania pracy w naszej parafii, podejmowanej na wielu płaszczyznach duszpasterskiej działalności. Na następne lata kapłańskiej posługi życzymy wiele radości, spotkania wielu życzliwych ludzi oraz wytrwałości w dalszym wypełnianiu swojego kapłańskiego powołania.

 
Nowy rok szkolny czas zacząć

1 września dzieci i młodzież z lekką tęsknotą za wakacjami, ale też z nowymi chęciami i zapałem zaczęły kolejny rok zdobywania wiedzy. W czasie Mszy Świętej nauczyciele, uczniowie i ich rodzice prosili Boga o jego błogosławieństwo na ten czas pracy.

 
Rekolekcje w drodze

„Miłość na śmierć nie umiera”. Tak brzmiało hasło tegorocznej XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która odbyła się w dniach od 17-25 sierpnia. Wzięła w niej udział liczna grupa osób z naszej parafii. Nasi pielgrzymi po dziewięciu dniach marszu raz w upale innym razem w deszczu, bez oznak zmęczenia i z uśmiechem na twarzy, dotarli przed Cudowne Oblicze Matki Najświętszej.

 
Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa

W piątek 25 lipca 2014 odbyła się Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła. Uroczystej Sumie Odpustowej o godzinie 11.00 przewodniczył Ks. Bp Andrzej Jeż.

 
Betlejemskie Światełko Pokoju

W Wigilijny poranek do kościoła parafialnego dotarło Światełko Betlejemskie. Jest znakiem pokoju i pojednania, ciepła i miłości, to znak Chrystusa przychodzącego na świat i rozświecającego nasze ciemności. Światełko to jest także wyrazem naszej łączności i pamięci z tym miejscem gdzie ponad dwa tysiące lat temu urodziło się Małe Dziecię - Zbawiciel Świata.

 
Nowi ministranci

Po sumiennym przygotowaniu, swoją gotowość i pragnienie służenia przy ołtarzu, w niedzielne południe (14.12), wyraziło siedemnastu nowych ministrantów. Dziękując Bogu za to, że powiększyło się grono służących Panu w Jego świątyni życzymy jednocześnie by święte czynności ministranta były wypełniane przez nich chętnie, pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra całej wspólnoty parafialnej.

 
Odwiedziny Świętego Biskupa Mikołaja

Naszą parafię odwiedził Święty Mikołaj. Swoje prezenty rozdawał w szkołach naszej parafii. Był także w kościele obdarowując ministrantów, lektorów oraz Dziewczęcą Służbę Maryjną. Zapowiedział, że do grzecznych dzieci w Podegrodziu przyjdzie już za rok.

 
Adwent i Roraty

Rozpoczął się Adwent – czas radosnego oczekiwania, przygotowujący nas do owocnego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie mamy również możliwość uczestniczenia w Roratach, Mszach Świętych. sprawowanych ku czci Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte roratnie o godz. 6.00. Po Mszy św. katecheza dla dzieci połączona z losowaniem serduszek z dobrymi uczynkami i ozdób choinkowych oraz wręczenie nagród.

 
Nowenna do bł. o. Stanisława

W ciągu dziejów do parafii p.w. św. Jakuba Apostoła należało jeszcze w połowie XIX wieku aż 19 wiosek. W czasie modlitwy na listopadowej nowennie (18.11) do bł. o. Stanisława Papczyńskiego towarzyszyli nam księża pracujący w okolicznych parafiach, które odłączyły się od Parafii Podegrodzie. Spotkanie to było wyrazem jedności Kościoła oraz okazją do wezwania orędownictwa bł. O. Stanisława Papczyńskiego jednego z najwspanialszych postaci duchowych jakich wydała ta ziemia.

 
Modlitwa za zmarłych

Modlitwa przy grobie bliskich osób, zapalenie znicza, złożenie kwiatów - to wszystko jest wyrazem naszej pamięci o zmarłych. W dniach od 1 do 8 listopada możemy zyskiwać raz dziennie odpust zupełny dla dusz znajdujących się w czyśćcu. W inne dni – odpust cząstkowy.

 
Konkurs Różańcowy

To już kolejna edycja konkursu na najpiękniejszy różaniec wykonany własnoręcznie. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce 26.10, po Mszy Świętej o godzinie 11. Wybór jednego z ponad siedemdziesięciu wykonanych różańców był bardzo trudny. Wszyscy mieliśmy okazję podziwiać staranne i bardzo pracochłonne prace. Ogromne podziękowanie za trud włożony w ich wykonanie.

 
Dzień skupienia ministrantów i lektorów

„Panu Bogu zależy na tym, żebym był lepszym człowiekiem, żebym był gorliwszym, żebym coraz lepiej zachowywał Boże prawo” – mówił ksiądz Piotr w czasie nauki jaką skierował do ministrantów i lektorów z naszej parafii w czasie dnia skupienia specjalnie dla nich przygotowanego. Po krótkiej refleksji i wspólnej modlitwie różańcowej odbyła się prezentacja nowych strojów drużyny piłkarskiej liturgicznej służby ołtarza z Podegrodzia.

 
Nabożeństwa różańcowe

Codziennie w naszej świątyni, jak i we wszystkich innych, w miesiącu październiku rozbrzmiewa modlitwa różańcowa. Przesuwając kolejne paciorki różańca prosimy wraz z bł. o. Stanisławem Papczyńskim, który pisał:  „(…) o łaskawa, o pobożna, o słodka Dziewico! Okaż nam Jezusa, błogosławiony owoc Twojego żywota(…)”.

 
Wspomnienie beatyfikacji

Kolejnym wydarzeniem mającym miejsce 18.09, w Roku Jubileuszowym w naszej parafii była uroczystość wspomnienia beatyfikacji bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Mszy Świętej przewodniczył Generał Ojców Marianów ks. Andrzej Pakuła., natomiast okolicznościowe kazanie wygłosił Prowincjał Prowincji Polskiej ks. Paweł Naumowicz. W nowennie polecaliśmy wszystkie nasze intencje zarówno te napisane na kartkach jak i te skryte w zakamarkach naszych serc.

 
W zdrowym ciele, zdrowy duch.

W panoramę Podegrodzkiej parafii wpisała się nowa sala sportowa, która została poświęcona w Gostwicy. W czasie Mszy Świętej poprzedzającej obrzędy błogosławieństwa modlono się za wszystkich, którzy przyczynili się do budowy tego obiektu.

 
Dożynki parafialne

Wydarzeniem związanym z obchodami 1000 - lecia istnienia naszej parafii były Parafialne Dożynki  - Dzień Rolników i Sadowników. Starannością wykonania i pięknem zachwycały bardzo pracochłonne wieńce żniwne. W czasie Mszy Świętej dziękowaliśmy Bogu za dary naszych pól i ogrodów.

 
Poświęcenie nowego przedszkola

W niedzielę (31.08), o godz. 14.00 w naszym kościele sprawowana była Msza Święta, którą rozpoczęto oficjalne otwarcie nowego budynku, w którym mieści się Gminne Przedszkole w Podegrodziu. Następnie na terenie biblioteki i przedszkola odbyło się poświęcenie nowego obiektu.

 
Koncert milenijny

25 lipca 2014 – w dniu wspomnienia patrona parafii, w kościele parafialnym o godzinie 20:00 odbył się specjalny koncert „Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak jeden dzień, który minął”. Koncert był próbą ukazania życiowej wędrówki człowieka. Występy muzyczne (autor pieśni: Ryszard Drożdż, muzyka i aranżacja: Michał Ziomek) przeplatane były wybranymi fragmentami z Pisma Świętego

 
60 lat tańczy i śpiewa "Małe Podegrodzie"

W niedzielę 22 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu przeżywaliśmy niezwykłą uroczystość - Jubileusz 60 - lecia Zespołu Regionalnego "Małe Podegrodzie".

 
?>« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2


Parafia sw. Jakuba w Podegrodziu 2014
Administrator - Ks. Sebastian L.
Realizacja - MW