?> 2014
Image1

Polecamy

Start -> Aktualności
Nowi ministranci

Po sumiennym przygotowaniu, swoją gotowość i pragnienie służenia przy ołtarzu, w niedzielne południe (14.12), wyraziło siedemnastu nowych ministrantów. Dziękując Bogu za to, że powiększyło się grono służących Panu w Jego świątyni życzymy jednocześnie by święte czynności ministranta były wypełniane przez nich chętnie, pobożnie, gorliwie i radośnie na chwałę Bożą i dla dobra całej wspólnoty parafialnej.

 
Odwiedziny Świętego Biskupa Mikołaja

Naszą parafię odwiedził Święty Mikołaj. Swoje prezenty rozdawał w szkołach naszej parafii. Był także w kościele obdarowując ministrantów, lektorów oraz Dziewczęcą Służbę Maryjną. Zapowiedział, że do grzecznych dzieci w Podegrodziu przyjdzie już za rok.

 
Adwent i Roraty

Rozpoczął się Adwent – czas radosnego oczekiwania, przygotowujący nas do owocnego przeżycia Świąt Bożego Narodzenia. W tym czasie mamy również możliwość uczestniczenia w Roratach, Mszach Świętych. sprawowanych ku czci Najświętszej Maryi Panny. Msze Święte roratnie o godz. 6.00. Po Mszy św. katecheza dla dzieci połączona z losowaniem serduszek z dobrymi uczynkami i ozdób choinkowych oraz wręczenie nagród.

 
Nowenna do bł. o. Stanisława

W ciągu dziejów do parafii p.w. św. Jakuba Apostoła należało jeszcze w połowie XIX wieku aż 19 wiosek. W czasie modlitwy na listopadowej nowennie (18.11) do bł. o. Stanisława Papczyńskiego towarzyszyli nam księża pracujący w okolicznych parafiach, które odłączyły się od Parafii Podegrodzie. Spotkanie to było wyrazem jedności Kościoła oraz okazją do wezwania orędownictwa bł. O. Stanisława Papczyńskiego jednego z najwspanialszych postaci duchowych jakich wydała ta ziemia.

 
Modlitwa za zmarłych

Modlitwa przy grobie bliskich osób, zapalenie znicza, złożenie kwiatów - to wszystko jest wyrazem naszej pamięci o zmarłych. W dniach od 1 do 8 listopada możemy zyskiwać raz dziennie odpust zupełny dla dusz znajdujących się w czyśćcu. W inne dni – odpust cząstkowy.

 
Konkurs Różańcowy

To już kolejna edycja konkursu na najpiękniejszy różaniec wykonany własnoręcznie. Jego rozstrzygnięcie miało miejsce 26.10, po Mszy Świętej o godzinie 11. Wybór jednego z ponad siedemdziesięciu wykonanych różańców był bardzo trudny. Wszyscy mieliśmy okazję podziwiać staranne i bardzo pracochłonne prace. Ogromne podziękowanie za trud włożony w ich wykonanie.

 
Dzień skupienia ministrantów i lektorów

„Panu Bogu zależy na tym, żebym był lepszym człowiekiem, żebym był gorliwszym, żebym coraz lepiej zachowywał Boże prawo” – mówił ksiądz Piotr w czasie nauki jaką skierował do ministrantów i lektorów z naszej parafii w czasie dnia skupienia specjalnie dla nich przygotowanego. Po krótkiej refleksji i wspólnej modlitwie różańcowej odbyła się prezentacja nowych strojów drużyny piłkarskiej liturgicznej służby ołtarza z Podegrodzia.

 
Nabożeństwa różańcowe

Codziennie w naszej świątyni, jak i we wszystkich innych, w miesiącu październiku rozbrzmiewa modlitwa różańcowa. Przesuwając kolejne paciorki różańca prosimy wraz z bł. o. Stanisławem Papczyńskim, który pisał:  „(…) o łaskawa, o pobożna, o słodka Dziewico! Okaż nam Jezusa, błogosławiony owoc Twojego żywota(…)”.

 
Wspomnienie beatyfikacji

Kolejnym wydarzeniem mającym miejsce 18.09, w Roku Jubileuszowym w naszej parafii była uroczystość wspomnienia beatyfikacji bł. ojca Stanisława Papczyńskiego. Mszy Świętej przewodniczył Generał Ojców Marianów ks. Andrzej Pakuła., natomiast okolicznościowe kazanie wygłosił Prowincjał Prowincji Polskiej ks. Paweł Naumowicz. W nowennie polecaliśmy wszystkie nasze intencje zarówno te napisane na kartkach jak i te skryte w zakamarkach naszych serc.

 
W zdrowym ciele, zdrowy duch.

W panoramę Podegrodzkiej parafii wpisała się nowa sala sportowa, która została poświęcona w Gostwicy. W czasie Mszy Świętej poprzedzającej obrzędy błogosławieństwa modlono się za wszystkich, którzy przyczynili się do budowy tego obiektu.

 
Dożynki parafialne

Wydarzeniem związanym z obchodami 1000 - lecia istnienia naszej parafii były Parafialne Dożynki  - Dzień Rolników i Sadowników. Starannością wykonania i pięknem zachwycały bardzo pracochłonne wieńce żniwne. W czasie Mszy Świętej dziękowaliśmy Bogu za dary naszych pól i ogrodów.

 
Poświęcenie nowego przedszkola

W niedzielę (31.08), o godz. 14.00 w naszym kościele sprawowana była Msza Święta, którą rozpoczęto oficjalne otwarcie nowego budynku, w którym mieści się Gminne Przedszkole w Podegrodziu. Następnie na terenie biblioteki i przedszkola odbyło się poświęcenie nowego obiektu.

 
Koncert milenijny

25 lipca 2014 – w dniu wspomnienia patrona parafii, w kościele parafialnym o godzinie 20:00 odbył się specjalny koncert „Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak jeden dzień, który minął”. Koncert był próbą ukazania życiowej wędrówki człowieka. Występy muzyczne (autor pieśni: Ryszard Drożdż, muzyka i aranżacja: Michał Ziomek) przeplatane były wybranymi fragmentami z Pisma Świętego

 
60 lat tańczy i śpiewa "Małe Podegrodzie"

W niedzielę 22 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu przeżywaliśmy niezwykłą uroczystość - Jubileusz 60 - lecia Zespołu Regionalnego "Małe Podegrodzie".

 
X Dni bł. o. Stanisława Papczyńskiego

18 maja 2014 w naszej parafii odbył się festyn z okazji X Dni bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Na placu przykościelnym odbył się urodzinowy koncert muzyczny oraz spotkanie rodzinne całej wspólnoty parafialnej. Przy bardzo pięknej słonecznej pogodzie oraz w miłej atmosferze mogliśmy się cieszyć darem bł. O. Stanisława. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festynu.

 
Odpust parafialny

W dniu odpustu parafialnego, w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, sumie odpustowej przewodniczył i kazanie wygłosił ks. Piotr Kieniewicz - nasz rekolekcjonista, zakańczając w ten sposób tegoroczne adwentowe ćwiczenia duchowe. Niech Maryja Niepokalanie Poczęta otacza płaszczem swej opieki całą Podegrodzką Parafię!

 
Rekolekcje Adwentowe

W dniach od 4 do 8 grudnia mieliśmy okazję by jeszcze bardziej zaangażować się w pracę nad sobą w czasie tego Adwentu. Pomocą w tym zadaniu były odbywające się rekolekcje – czas na duchową odnowę i przemianę poprzez modlitwę, konferencje oraz spowiedź. Swoją wiedzą oraz doświadczeniem i głoszonym słowem ubogacał nas ks. Piotr Kieniewicz, członek Zgromadzenia Księży Marianów Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.

 
Dekanalne spotkanie Młodych

W sobotę (22.11), w ramach przygotowania do Światowych Dni Młodzieży, w naszej parafii odbyło się Dekanalne Spotkanie Młodych. Spotkanie to rozpoczęło się Mszą Świętą. Po niej nastąpiła część integracyjna, która miała miejsce w budynku Gminnego Ośrodka Kultury w Podegrodziu.

 

 
Na Przehybie

Wraz z grupą osób z parafii w piękny, jesienny, poniedziałkowy dzień (10.11) udaliśmy się do miejsca, gdzie krzyżuje się większość szlaków turystycznych w zachodniej części Beskidu Sądeckiego, czyli na Przehybę. Piękno szumiącego strumienia, zielono-brązowych lasów pokrywających okoliczne wzniesienia i ciepłe promienie słoneczne przedzierające się przez konary mijanych przez nas drzew  - to wszystko na co patrzyły nasze oczy – uświadamiając nam jak Wielki jest Stwórca.

 
Uroczystość Wszystkich Świętych

W Uroczystość Wszystkich Świętych uczciliśmy pamięć tych, którzy są już w Niebie i orędują za nami u Boga. Udaliśmy się również w procesji na cmentarz aby w chwili modlitwy i zadumy zatrzymać się nad przemijaniem i wiecznością. Swoją modlitwą objęliśmy naszych bliskich, którzy wyprzedzili nas w drodze do wieczności.

 
Skansen i Miasteczko Galicyjskie

W sobotę (18.10) grupa osób z naszej parafii zwiedziła Sądecki Park Etnograficzny, w którym odtworzono krajobraz dawnej wsi sądeckiej, zaprezentowano budownictwo i życie codzienne ówczesnych mieszkańców. Starszym uczestnikom wyprawy powróciły wspomnienia z dzieciństwa, natomiast młodsi mogli przekonać się jak to było kiedyś.

 
Młodzi o Medugorje

W piątek 10 października odbyło się spotkanie młodych, w czasie którego rozmawiano na temat Medjugorie. Wszyscy obecni mieli okazję dowiedzieć się wiele o tym mieście, przesłaniu Matki Bożej, a także o kontrowersjach z nim związanych. Bardzo ciekawe były świadectwa osób, które dzieliły się swoimi wrażeniami z pobytu w tamtym miejscu.

 
Koncert milenijny II

W dzień po uroczystościach związanych ze wspomnieniem beatyfikacji o. Stanisława Papczyńskiego (19.09), mieliśmy okazję przeżyć na nowo koncert milenijny. Odczytywane fragmenty Pisma Świętego i wykonywane utwory muzyczne pobudzały do refleksji i modlitewnej zadumy.

 
Do Matki Bożej Bolesnej

W niedzielny poranek (14.09), gdy mgła zaczynała opadać, a słońce nieśmiało przedzierać się przez gęste chmury, grupa osób z naszej parafii wyruszyła w pielgrzymce do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Czarnym Potoku. Wszystkich pielgrzymów z wielką gościnnością i serdecznością podjęto w Olszańskiej Remizie, częstując gorącą herbatą, kawą, ciastem i swojskim chlebem.

 
Pożegnanie ks. Tomasza

W czasie Mszy Świętej w Uroczystość Wniebowzięcia NMP dziękowaliśmy Bogu i księdzu Tomaszowi za sześć lat jego ofiarnej, pełnej zapału i oddania pracy w naszej parafii, podejmowanej na wielu płaszczyznach duszpasterskiej działalności. Na następne lata kapłańskiej posługi życzymy wiele radości, spotkania wielu życzliwych ludzi oraz wytrwałości w dalszym wypełnianiu swojego kapłańskiego powołania.

 
Nowy rok szkolny czas zacząć

1 września dzieci i młodzież z lekką tęsknotą za wakacjami, ale też z nowymi chęciami i zapałem zaczęły kolejny rok zdobywania wiedzy. W czasie Mszy Świętej nauczyciele, uczniowie i ich rodzice prosili Boga o jego błogosławieństwo na ten czas pracy.

 
Rekolekcje w drodze

„Miłość na śmierć nie umiera”. Tak brzmiało hasło tegorocznej XXXII Pieszej Pielgrzymki Tarnowskiej, która odbyła się w dniach od 17-25 sierpnia. Wzięła w niej udział liczna grupa osób z naszej parafii. Nasi pielgrzymi po dziewięciu dniach marszu raz w upale innym razem w deszczu, bez oznak zmęczenia i z uśmiechem na twarzy, dotarli przed Cudowne Oblicze Matki Najświętszej.

 
Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa

W piątek 25 lipca 2014 odbyła się Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła. Uroczystej Sumie Odpustowej o godzinie 11.00 przewodniczył Ks. Bp Andrzej Jeż.

 
Boże Ciało 2014

19 czerwca 2014 roku w naszej parafii obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana - Boże Ciało. Uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbyła się o godzinie 10:00 i zgromadziła liczne rzesze wiernych z naszej parafii. Mieszkańcy udekorowali domy wzdłuż trasy procesji oraz przygotowali piękne ołtarze. Licznie zgromadzeni odśpiewali na zakończenie dziękczynne Te Deum.

 
Powiatowy Dzień Strażaka

W sobotę 10 maja od godziny 11 w Podegrodziu odbyły się obchody Powiatowego Dnia Strażaka.

 
?>« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2


Parafia sw. Jakuba w Podegrodziu 2014
Administrator - Ks. Sebastian L.
Realizacja - MW