?> 2014
Image1

Polecamy

Start -> Aktualności
Koncert milenijny

25 lipca 2014 – w dniu wspomnienia patrona parafii, w kościele parafialnym o godzinie 20:00 odbył się specjalny koncert „Bo tysiąc lat w Twoich oczach jest jak jeden dzień, który minął”. Koncert był próbą ukazania życiowej wędrówki człowieka. Występy muzyczne (autor pieśni: Ryszard Drożdż, muzyka i aranżacja: Michał Ziomek) przeplatane były wybranymi fragmentami z Pisma Świętego

 
60 lat tańczy i śpiewa "Małe Podegrodzie"

W niedzielę 22 czerwca 2014 r. w Zespole Szkół Podstawowo-Gimnazjalnych im. bł. O. St. Papczyńskiego w Podegrodziu przeżywaliśmy niezwykłą uroczystość - Jubileusz 60 - lecia Zespołu Regionalnego "Małe Podegrodzie".

 
X Dni bł. o. Stanisława Papczyńskiego

18 maja 2014 w naszej parafii odbył się festyn z okazji X Dni bł. o. Stanisława Papczyńskiego. Na placu przykościelnym odbył się urodzinowy koncert muzyczny oraz spotkanie rodzinne całej wspólnoty parafialnej. Przy bardzo pięknej słonecznej pogodzie oraz w miłej atmosferze mogliśmy się cieszyć darem bł. O. Stanisława. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z festynu.

 
I Komunia Święta

W kościele parafialnym św. Jakuba Ap. w Podegrodziu Uroczystość Pierwszej Komunii Świętej miała miejsce w niedzielę 4 maja o godz. 11.00.

 
Rekolekcje dla Twardzieli

Rekolekcje dla Twardzieli, czyli nie mogę być "miętkim" chrześcijaninem.  Taki tytył nosiły rekolekcje dla uczniów klas III Gimnazjum, które odbyły się w dniach 28-30 kwietnia 2014r. w Centrum Formacyjno-Rekolekcyjnym Diecezji tarnowskiej "Arka" w Gródku nad Dunajcem. Były one dopełnieniem bierzmowania, które odbyło się 27 marca 2014 roku. Rekolekcje  prowadził ksiądz Maciej Kucharzyk, misjonarz saletyn, duszpasterz "Przystanku Jezus", a także organizator Międzynarodowego Spotkania Młodych w Dębowcu.

 
VI Ogólnopolski Tydzień Biblijny

Tydzień Biblijny jest organizowany przez Stowarzyszenie Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II. Zaczął się Niedzielą Biblijną i potrwa do 10 maja. Inicjatywa i tematyka tych spotkań powstała po dwóch wydarzeniach: Roku św. Pawła oraz Synodu Biskupów w Rzymie (5-26 października 2008), poświęconego słowu Bożemu w życiu i misji Kościoła. Oba mocno przypominały o fundamentalnym miejscu Pisma Świętego w codziennych działaniach duszpasterskich i zachęciły do uczynienia z niego podstawowego narzędzia przepowiadania Słowa Bożego.

 
Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień męki i śmierci Chrystusa. Kościół rozmyśla nad męką swojego Pana i Oblubieńca, adoruje krzyż, wstawia się do Boga za zbawienie całego świata. Chrześcijanie zachowują post (tylko jeden posiłek do syta) i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Według dawnej tradycji Kościoła, tego dnia nie sprawuje się Eucharystii. W kościołach odbywają się nabożeństwa Drogi Krzyżowej i gorzkich żalów.

 
Niedziela Palmowa

Na pamiątkę uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, podczas liturgii Niedzieli Palmowej odbyło się uroczyste poświęcenie wykonanych własnoręcznie palm. Po zakończonej Mszy św. odbył się konkurs na najwyższą, najciekawszą oraz najpiękniejszą palmę. Dziękując wszystkim uczestnikom tegorocznego konkursu palm, zachęcamy już dziś do wzięcia w nim udziału w roku następnym.

 
Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej

W Roku Jubileuszowym 1000-lecia naszej  Parafii, 27 marca br. podczas Mszy świętej o godzinie 18:00, J.E. Biskup Wiesław Lechowicz udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży z parafii Gaboń, Gołkowice, Olszanka oraz Podegrodzie. Sakrament dojrzałości chrześcijańskiej przyjęło 160 młodych osób. Tak więc kolejne pokolenie młodych z Bożym błogosławieństwem i światłem Ducha Świętego wyrusza w dorosłe życie. Ufamy, że dobrze wykorzystają powierzone im dary, bowiem po okresie przygotowania teraz przychodzi czas na świadectwo.

 
WRACAJ! - Internetowe Rekolekcje Parafialne

"Wracaj!" - to hasło parafialno- internetowych rekolekcji organizowanych przez wspólnotę Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży działającego w naszej parafii. Jak sama nazwa wskazuje, będziemy zagłębiać się w tematykę nawrócenia oraz poszczególnych jego etapów. W całym cyklu odbędziemy duchową wędrówkę od grzechu i samotności po Zbawczy cel, do którego nie dostaniemy się inaczej jak tylko przez zawrócenie z "szerokiej drogi" dającej zgubę a skierowanie się ku "wąskiej ścieżce" prowadzącej do prawdziwego życia.

 
Ku dobrej spowiedzi

Spowiedź jest w życiu katolików nie tylko obowiązkiem, ale też wielkim wyzwaniem. Z różnych względów nie zawsze potrafimy mu podołać. Dlatego okres Wielkiego Postu jest bardzo dobrym czasem na dobre przygotowanie się do tego sakramentu. Wszystkich odwiedzających naszą stronę pragniemy zachęcić do modlitwy w intencji dobrego przeżycia wielkopostnej spowiedzi świętej. Z pomocą może nam przyjść św. Gerard Majella - patron dobrej spowiedzi.

 
IX Mistrzostwa Polski w Piłce Nożnej Halowej LSO

22 lutego odbył się w Starym Sączu Dekanalny Turniej LSO w Piłce Nożnej w ramach eliminacji do VIII Mistrzostw LSO Diecezji Tarnowskiej i IX Mistrzostw Polski w Piłce Nożnej Halowej LSO. W turnieju wzięły udział drużyny z dekanatu starosądeckiego. Pierwsze miejsce i puchar po zażartym sportowym boju w kategoriach: ministranci ze szkół podstawowych, lektorzy z gimnazjów i lektorzy ze szkół ponadgimnazjalnych, wywalczyły drużyny z naszej parafii.

 
DSM i LSO na łyżwach w Krynicy Zdrój

Podczas ferii zimowych DSM, LSO oraz KSM naszej parafii wraz z Duszpasterzami udali się do Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Krynicy Zdroju, by spróbować swoich sił na lodowisku.

 
Koncert Kolęd w wykonaniu Eleni

26 stycznia 2014 roku o godzinie 14:00 w kościele parafialnym w Podegrodziu z racji przeżywanego Jubileuszu parafii odbył się Koncert Kolęd w wykonaniu piosenkarki Eleni. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z występu. Organizatorami koncertu była Parafia Podegrodzie oraz Gmina Podegrodzie.

 
Z myślą o misjach w Roku Jublieuszowym

W Uroczystość Objawienia Pańskiego w ramach obchodów 1000-lecia parafii rozważaliśmy misyjny wymiar Kościoła. To przed wiekami przez posługę misjonarzy dotarło do nas światło Ewangelii. I dzisiaj posługa Kościoła ma taki sam wymiar - nieść Chrystusa Innym. Kiedy przeżywamy tak wielki jubileusz parafia chciała podkreślić tą prawdę, Bogu podziękować za dar wiary i uświadomić sobie naszą powinność w głoszeniu Ewangelii. Główna uroczystość miała miejsce na Mszy św. o godz. 11.00 pod przewodnictwem ks. Bpa nominata Jana Piotrowskiego.

 
Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa

W piątek 25 lipca 2014 odbyła się Jubileuszowa Uroczystość Odpustowa ku czci św. Jakuba Apostoła. Uroczystej Sumie Odpustowej o godzinie 11.00 przewodniczył Ks. Bp Andrzej Jeż.

 
Boże Ciało 2014

19 czerwca 2014 roku w naszej parafii obchodziliśmy Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa Pana - Boże Ciało. Uroczysta procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy odbyła się o godzinie 10:00 i zgromadziła liczne rzesze wiernych z naszej parafii. Mieszkańcy udekorowali domy wzdłuż trasy procesji oraz przygotowali piękne ołtarze. Licznie zgromadzeni odśpiewali na zakończenie dziękczynne Te Deum.

 
Powiatowy Dzień Strażaka

W sobotę 10 maja od godziny 11 w Podegrodziu odbyły się obchody Powiatowego Dnia Strażaka.

 
Misterium Męki Pańskiej

Po raz kolejny w naszej parafii, została wystawiona sztuka: "Męka Naszego Pana Jezusa Chrystusa". Scenariusz napisał Ks. Proboszcz Józef Wałaszek w oparciu o teksty Ewangelii, Psalmów, poezji św. Efrema Syryjczyka oraz przedstawionego niegdyś w Teatrze Polskiego Radia spektaklu pt.: "Listy do Nikodema".

 
Maj - miesiąc poświęcony Maryi

Miesiąc maj to dla wielu ludzi najpiękniejszy miesiąc w ciągu całego roku. Nic dziwnego, to właśnie w maju najbardziej rzuca się w oczy piękno naszej ziemi. Wszelka roślinność, a przede wszystkim świeże kwiaty wzbudzają w nas zachwyt. Budząca się przyroda pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Maj kojarzy się też z tak zwaną „majówką”. Na słowo „majówka” większości z nas mogą nasuwać się skojarzenia z dłuższym weekendem, weekendowymi wypadami za miasto. Tymczasem „majówka” to przede wszystkim Nabożeństwo Majowe - nabożeństwo ku czci Matki Bożej, odprawiane w Kościele Katolickim właśnie w miesiącu maju.

 
Wielka Sobota

To ostatni dzień przed Wielkanocą, siódmy dzień Wielkiego Tygodnia - okresu upamiętniającego śmierć na krzyżu Jezusa Chrystusa i jego zmartwychwstanie. Jednocześnie, jest to trzeci, ostatni dzień Triduum Paschalnego. Wielka Sobota to czas oczekiwania na Zmartwychwstanie. Od samego rana w Wielką Sobotę odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu złożonego do Grobu. Wierni oddają pokłon krzyżowi oraz odbywa się święcenie pokarmów.

 
Wielki Czwartek

W kościołach parafialnych odprawia się w Wielki Czwartek tylko jedną msze świętą przez cały dzień. Jest to wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej. Jest ona pamiątką ostatniej wieczerzy, jaką Jezus spożył wraz ze swymi uczniami w przeddzień Jego męki i śmierci. Tego wieczoru biorąc do rąk chleb i wino przemienił je w swoje ciało i swoją krew, czyniąc z nich pokarm i napój, który ma nam towarzyszyć do końca świata.

 
"Życie to podróż do wewnątrz"

"Życie to podróż do wewnątrz" - pisał kiedyś Dag Hammarskjold, polityk, dyplomata, sekretarz generalny ONZ. Podczas rekolekcji parafialnych podejmujemy tę podróż, by od nowa nawiązać kontakt z Panem Bogiem i samym sobą, by spotkać się z Bogiem w sposób pełniejszy, głębszy, bardziej osobowy i bezpośredni. Pragniemy spojrzeć na siebie i na swoje życie, na to co przed nami i za nami w perspektywie samego Boga. Ale jak tego dokonać?

 
Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego

Prawdziwą mądrością człowieka jest wsłuchiwanie się w Boży głos. Bóg, który jest Miłością wszystkich wierzących zobowiązuje do praktyki miłości i miłosierdzia.
Każda epoka, a także czasy współczesne każą  nam pochylać się nad najbardziej potrzebującymi - jest to troska o każdego człowieka.  W  to dzieło włączony jest wielki ruch religijny i społeczny jakim jest Dzieło Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego.

 
Szkolne Rekolekcje Wielkopostne

W dniach od 10 do 12 marca 2014r. w naszej parafii odbyły się Szkolne Rekolekcje Wielkopostne dla dzieci i młodzieży. Prowadzący ks. Piotr Adamczyk przybliżył uczestnikom rekolekcji tajemnice Bożej miłości i dobroci. Aktywny udział młodzieży ukazał również owoce pracy i wysiłku nauczycieli i katechetów, którzy na co dzień przekazują wartości i prawdy chrześcijańskie swoim uczniom. Dzięki tym rekolekcjom dzieci i młodzież będą mogli dobrze wejść w Wielki Post i dobrze go przeżyć.

 
Pomóż polskim misjonarzom

W Wielkim Poście Kościół zachęca usilnie do jałmużny. Jedną z jej form jest zaoszczędzenie pieniędzy na lepszym pożywieniu, rozrywkach i przeznaczeniu ich na szlachetny cel. Wysłanie sms-a jest bardzo prostą, ale skuteczną formą wspierania misjonarzy. Dzięki tym, którzy wysłali sms-a w ubiegłym roku, udało się przekazać misjonarkom i misjonarzom 120 408 zł na realizację 6-ciu projektów.

 
Orędzie Ojca Świętego Franciszka na Wielki Post 2014 roku

"W czasie Wielkiego Postu chcę podzielić się z wami kilkoma refleksjami, które mogą wam być pomocne na drodze nawrócenia osobistego i wspólnotowego. Punktem wyjścia niech będą słowaśw. Pawła: „Znacie przecież łaskę Pana naszego Jezusa Chrystusa, który będąc bogatym, dla was stał się ubogim, aby was ubóstwem swoim ubogacić” (2Kor 8,9). Apostoł zwraca się do chrześcijan Koryntu, zachęca ich, aby szczodrze dopomogli wiernym w Jerozolimie, którzy są w potrzebie. Co mówią nam, współczesnym chrześcijanom, te słowa św. Pawła? Co znaczy dla nas dzisiaj wezwanie do ubóstwa, do życia ubogiego w rozumieniu ewangelicznym?"

 
Uroczyste przyjęcie do wspólnoty Dziewczęcej Służby Maryjnej

W Święto Ofiarowania Pańskiego podczas Mszy św. o godzinie 11.00 nastąpiło przyjęcie 40 nowych kandydatek do grona Dziewczęcej Służby Maryjnej w naszej parafii. Kandydatki otrzymały błękitny strój, cudowny medalik i złożyły przyrzeczenie, w którym zobowiązały się wiernie wypełniać zadania Służby Maryjnej.

 
Spotkanie opłatkowe KSM i DSM

Czas po Świętach Bożego Narodzenia to czas spotkań opłatkowych różnych grup i stowarzyszeń działających w naszej parafii. W sobotę 17 stycznia swoje spotkanie opłatkowe przeżywali młodzi z Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Dzień później, 18 stycznia po wspólnej Mszy św. oraz przypadającej w tym dniu nowennie do bł. O. Stanisława Papczyńskiego odbyło się spotkanie opłatkowe Dziewczęcej Służby Maryjnej.

 
?>Parafia sw. Jakuba w Podegrodziu 2011
Opracowanie merytoryczne - Ks. Tomasz Piecuch
Realizacja - MW