?> Parafia św. Jakuba w Podegrodziu
Image1

Relikwie Świętego Jana Pawła II

W niedzielę 19 kwietnia do naszej świątyni parafialnej wprowadzone zostały relikwie Świętego Jana Pawła II. Mszy Świętej przewodniczył ks. Rafał Płaczek wikariusz parafii Podegrodzie w latach 2005-2010. Słowo wygłosił ks. Zbigniew Biernat, proboszcz parafii pw. Św. Jana Pawła II w Nowym Sączu, którą mieliśmy okazję wspomóc naszymi modlitwami i ofiarami.

Rezurekcja

Procesja rezurekcyjna jest radosnym ogłoszeniem zmartwychwstania Chrystusa. Jednocześnie jest wezwaniem całego stworzenia do udziału w triumfie Zmartwychwstałego.

Wielka Sobota

Wielka Sobota jest dniem ciszy i oczekiwania, dniem uwielbienia Chrystusa Pana umęczonego za nas i złożonego do grobu. Cały dzień trwa adoracja Jezusa ukrytego w Najświętszym Sakramencie w Grobie Pańskim. Tradycyjnie też święcimy w tym dniu pokarmy wielkanocne.

Wielki Czwartek

Mszą Wieczerzy Pańskiej rozpoczęliśmy Triduum Paschalne. W Wielki Czwartek wspominamy pamiątkę ustanowienia sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. To dzień, w którym mamy okazję na nowo zauważyć jak wielkie rzeczy uczynił i nadal czyni Bóg dla człowieka.

Światowe Dni Młodzieży

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II, w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. Z tej racji młodzież z całej diecezji przybyła do Tarnowa by wspólnie chwalić Boga.

Niedziela Palmowa

Wspominając uroczysty wjazd Jezusa do Jerozolimy i wsłuchując się w opis Męki Pana naszego Jezusa Chrystusa rozpoczęliśmy Wielki Tydzień - czas bezpośredniego przygotowania do Świąt Wielkanocnych.

Relikwie o. Stanisława w Świątyni Opatrzności

W sobotę (11.04) bardzo wczesnym rankiem, do stolicy wyruszyła delegacja z naszej parafii. Tam też dokonało się na ich oczach uroczyste wprowadzenie relikwii bł. o. Stanisława Papczyńskiego do Świątyni Opatrzności Bożej.

Wigilia Paschalna

Jednym z najważniejszych momentów Triduum i całego roku liturgicznego jest Wigilia Paschalna. Święty Augustyn nazwał to nocne czuwanie - "matką wszystkich świetych wigilii".

Wielki Piątek

Wielki Piątek to dzień, którym wpatrujemy się w krzyż. To na nim Jezus umarł z miłości do człowieka, by odkupić go z grzechów. Po liturgii Wielkiego Piątku udajemy się do Grobu Pańskiego by tam oczekiwać na bliskie już Zmartwychwstanie.

O bł. ojcu Stanisławie Papczyńskim

W Niedzielę Palmową odbyła się kolejna odsłona sztuki o bł. ojcu Stanisławie Papczyńskim - patronie podegrodzkiej ziemi. Aktorzy, którymi są mieszkańcy parafii Podegrodzie po raz kolejny z wielką starannością i artyzmem ukazali ostatnie lata swojego rodaka.

Konkurs na najładniejszą palmę

Zwyczaj święcenia palm wprowadzono w XI wieku. Od tego czasu co roku w Niedzielę Palmową przynosimy palmy, które są nie tylko rzeczą dzięki, której okazujemy cześć Jezusowi, ale również zachwycają swoi wyglądem. Oceniane były: wysokość palmy, wykonanie i ozdobienie zgodnie z tradycją lachowską.

Duchowa adopcja

Uroczystość Zwiastowania Pańskiego to także Dzień Świętości Życia. W tym dniu można było podjąć się duchowej adopcji dziecka poczętego. Duchowa Adopcja jest modlitwą w intencji dziecka zagrożonego zabiciem w łonie matki. Trwa dziewięć miesięcy i polega na codziennym odmawianiu jednej tajemnicy różańca świętego oraz krótkiej modlitwy w intencji dziecka i jego rodziców.

Popularne

Parafia sw. Jakuba w Podegrodziu 2014
Administrator - Ks. Sebastian L.
Realizacja - MW